sobota 29. dubna 2017

Destilace a květové vody

Na to, abych si doma dělala vlastní éterické oleje, bych asi potřebovala mnohem větší destilační aparát. A mnohem větší hromadu kytek....


 V každém případě je destilace dost napínavá záležitost. Výsledná květová voda voní často úplně jinak, než bych čekala. Třeba saturejka - je cítit trochu jako desinfekční hojivá mast (ne že by to bylo úplně špatné, ale dost mě to překvapilo) a na povrchu plavou kapky silice, která je tmavě hnědá; a vzpomínce na dehet se nevyhnu. Silice je tolik, že ze saturejky by možná i vyrobit šla.


Tohle je květová voda z mateřídoušky. Voní jemněji než tymián, a jak ji pomalu odebírám (je parádní na čištění obličeje a ředím si s ní jílovou čistící masku), nechává na skle červené štráfky od éterického oleje, který plave v jemňoučké vrstvičce na hladině.

Květová voda z bezových květů je úplně parádní. Tu vůni miluju, a překvapuje mne, že se takováhle krása nedá nikde koupit (že by to nikoho jiného než mě nenapadlo)? Částečky éterických olejů jsou tak jemné, že na povrchu nic neplave, ale voda je trochu mléčně zakalená. Dá se použít k čištění pleti (jako ostatně téměř každý hydrolát), a ve chvílích frustrace si trochu liju do vany (kromě toho, že čistí, tak také odhání zlé myšlenky a uklidňuje, až možná trochu omamuje). Vidět ji můžete na první fotce ve flašce nalevo.

Mátová voda je nejlepší v rozprašovači když potřebuju osvěžit. Loni v létě jsem ji používala nadšeně a často. Máta ochlazuje, proto také Tuaregové pijí tolik mátového čaje. Letos ještě mátu vydestilovanou nemám, ale v nejbližších týdnech už se na léto začnu chystat....

Šeříková voda mě docela zklamala, voní jako zmoklý šeřík. Ne že by to bylo úplně špatné, ale krása voňavých květů je schovaná až za mokrými stonky (a stejné mrzení bylo s šeříkovým sirupem, taky se nám to nepovedlo). K těmhle pokusům došlo loni, a letos to asi ani zkoušet nebudu, leda by mě napadl nějaký geniální plán, jak to udělat jinak; máčení ve vodě mu zjevně nesvědčí (a za vaše návrhy, co s tím, budu vděčná).

Květová voda je sama od sebe konzervovaná silicemi, které obsahuje. Takže už mám vyzkoušeno, že v lahvičce v koupelně vydrží skoro rok (možná i déle, ale to zatím vyzkoušeno nemám). Na třičtvrtě litru hydrolátu použiju cca třičtvrtě litru upěchovaných bylin. Někdy čerstvých, častěji sušených.


A tohle bude jeden dárkovej balíček k narozeninám...

4 komentáře:

 1. Dobrý deň,s hydrolátmi len začínam,mám doma alambic a vydestilovala som svoj prvy hydrolát z harmančeka, ale je zakalený.Je to v poriadku?Citala som rôzne názory, vraj zakaleny hydrolát je pokazený, inde zase píšu že zakalenie je prechodné,tak neviem...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mě je to v pořádku; zákal znamená jen to, že se jedná o emulzi a ve vodě plavou malý částečky éterickejch olejů (a myslela bych si, že se nakonec spajej a usaděj se na stěnách nebo budou plavat jako pár ok na hladině). Pokažený by mohl být v případě, že by se zákal objevil až po měsících, ale takhle jsem přesvědčená, že je všecko v pořádku.

   Vymazat
  2. Dakujem pekne za odpoved.Keby som hydrolát prefiltrovala asi by to zmenilo jeho kvalitu...?

   Vymazat
 2. Rádo se stalo :-) a já bych to nefiltrovala; vždyť ten zákal ničemu nevadí? Když to přefiltrujete, sice to pak možná bude čirý, ale ty kapičky éterickejch olejů zůstanou ve filtru a přijde mi to škoda...

  OdpovědětVymazat