sobota 30. července 2016

Parfémy sedmi planet


Tedy, ty parfémy, co jsem o nich psala v předchozím příspěvku....

Jsou vytvořené tak, aby byly co nejvěrnějším obrazem sedmi planet (nakolik jsem toho byla schopná). První byl obraz a nálada dané planety, kterou jsem chtěla zobrazit pomocí vůní. Parfém má i účinky na psychiku, které odpovídají působení dané planety. A přednostně (nikoliv však výhradně) jsem použila esence rostlin, které mají příslušné planetární signatury.Saturn
Věčnost, počátek a konec. První obraz, který mi přišel na mysl, byly kopce u nás v Lužických horách, kolem Šébru. Letní den, modrá nekonečná obloha, žízeň a sucho, k nebi čnící suché polámané stromy a na zemi hromady větví vybělených časem tak, že působí jako hromady kostí. A mezi tím rostou mladé stromy a paseky jsou fialové záplavami náprstníků. Vůně pryskyřice a nekonečného času.
(hlava: pelyněk, slaměnka, konopí; srdce: směs jehličnanů a stálezelených keřů; základ: myrha a nard)

Slunce
Má tři vrstvy: První je teplo. Pocit rudého tepla za zavřenými očními víčky, když ležím na letním slunci. Druhá je světlo. Když oči otevřu a vidím zlatou a modrou a zelenou, včely bzučí v lipových květech a prosluněná krajina dýchá vůni kvetoucích luk. A třetí je vzpřimující síla Slunce, Já jsem. Bdělé vědomí.
(benzoe, med, vosk; květiny v čele s lípou a heřmánkem; různá sluneční koření v čele s vavřínem)

Měsíc
Chladná hladina temné tůně v lese, na které se odráží měsíc v úplňku ; mech, vlhká hlína, puškvorec, lekníny, cáry mlhy, bílé paprsky měsíčního světla…. Ženskost, sny, podvědomí. Dětství a nevinnost. Panenská Artemis běžící lesem.
(santal a pačuli v základu; šťavnatá zeleň a mech předvedená směsí bylin; bílé květy – lotos, jasmín, ylang, neroli)

Mars
Mužská síla. Jako by teplo Slunce dostalo směr. Chtěla jsem se dotknout obrazu kovárny, ohně, železa. A pak pevný neochvějný základ, ze kterého vyráží přesně směrovaná síla. Tahle vůně nemá za úkol být prvoplánově příjemná, první ráně do nosu se nedá vyhnout. Ale za ní jde oheň, vůle a jistota.
(hlava: černý rybíz; srdce: směs horkých prašných koření; základ: labdanum s mimózou)

Merkur
Vzduch, pohyb, rychlost, dýchání, komunikace, logika a vtip. Asklepiova okřídlená hůl se dvěma hady: z růžového dřeva, s levandulí a šalvějí, pro harmonizaci a očistu. Na ní luční máta a bazalka pro myšlení a pohyb. A křídla pro nádech a dálky a spojení s nebesy (koneckonců Merkur je posel bohů): kadidlo a různé eukalypty a tak.

Jupiter
Harmonie, sjednocení, stabilita, nadhled. Císař sedící na trůně. Zlatý, hřejivý. Jistota a klid.
(amyris a cedr v základu; růžové dřevo, piment, mrkev, oregano, tulsi… jako stabilní kmen; a šafrán a afrikán jako královská koruna).

Venuše
Krása, ženskost. City, barvy, fantazie. Venuše má v popisu práce být krásná a vonět, pro ni je parfém nejpřirozenější. Tři tváře ženy: bílá, panna, ještě neprojevený ideál (růže, med, vosk). Červená, matka, tvůrčí žena ve světě (geranium, myrta, majoránka). Černá, baba, už s přijatou a uchopenou moudrostí světa (cypřiš, žlutodřev, levandule).

Žádné komentáře:

Okomentovat