sobota 30. července 2016

Jak voní planety


Před pár lety jsem psala na Akademii Tabor diplomku o čichu a jeho významu pro lidskou duši. Maličko se mi teoretická práce zvrtla, nakonec jsem k diplomce vytvořila a přiložila sedm vůní k sedmi kulturním epochám (protože co by to bylo za diplomku, kdyby v ní nebyly obrázky a žádná rozumná zápletka - a vůně jsou přecejenom ještě lepší).

Oponenta mi tenkrát dělal Zbyněk Šedivý z Nobilis Tilia. A ten přišel s nápadem, jestli bych neuměla namíchat vůně planet. No tak jasně že jo :-)

 
Celé to trvalo asi tři roky, poněvadž takový projekt nejde jen tak z fleku vyšvihnout. To chce přemýšlet, čichat, snít, číst a povídat si a přemýšlet a čichat (koneckonců těch sedm planet souvisí se sedmi čakrami, dny v týdnu, archetypy, sedmi archanděly, a pravděpodobně i sedm havranů a sedm trpaslíků s tím má co do činění; prostě způsob, kterak rozškatulkovat nekonečný svět na sedm uchopitelnějších částí),
něco namíchat, nechat to uležet, občas to někomu ukázat a něco na tom změnit, zas to nechat uležet a v případě, že se mi dostane do rukou éterický olej co jsem ještě necítila a tuze by některé z těch planet slušel, tak to znova předělat.…

 
Takže. Je to vlastně hotové (leda že by mě ještě napadnul nějaký geniální plán, nebo se ke mě dostala vůně co jsem ještě necítila a musela bych ji do některé kompozice vmáčknout) a myslím, že na některých už ani není moc co vylepšit (a to už je co říct, poněvadž jsem věčně hledající nespokojenec). 

 
Jsou to 5ml kelímky s tuhým parfémem. Celé je to ze směsi éterických olejů a absolue, z včelího vosku a z jojobového oleje. A holky z textilní dílny v Camphillu na soutoku k tomu udělaly parádní plstěná pouzdérka.

 
A jednoho dne k tomu nejspíš bude i brožurka. S obrázky, verši, náměty na meditaci a použití (a i tisíc slonů možná přijde). Možností je plno, hravost tuze veliká, cílevědomost ani ne. Ale ono to nějak dopadne :-)


Žádné komentáře:

Okomentovat